grafik komputerowy

Rebranding – konieczność czy fanaberia

Zaskakujące jest jak często można jeszcze spotkać na ulicach polskich miast skupiska ohydnych reklam. Takie „pstrokate piękno” jest rzecz jasna pokłosiem szalonych lat 90-tych, jednak wydaje się, że niemała część przedsiębiorców mentalnie wciąż funkcjonuje w dawnej epoce.
Dziś spójna identyfikacja wizualna jest niezbędnym i kluczowym elementem tego, aby marka stała się rozpoznawalna i dzięki temu z powodzeniem zaistniała w świadomości konsumentów.

Wraz z upadkiem komunizmu w Polsce pojawiły się niespotykane dotąd możliwości związane z handlem. Niezwykle popularne stały się wówczas biznesy na łóżkach polowych, gdzie można było w dobrej cenie kupić np. radio-magnetofon sprowadzony z zachodu. Chyba najbardziej znanym centrum biznesu polowego stał się Jarmark Europa na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia, czyli największy bazar w Polsce -o ile nie w Europie- gdzie można było kupić absolutnie wszystko.

Biznes na łóżkach polowych wraz z atrakcyjną dla klienta ceną miał generować dużą sprzedaż. I tak w rzeczywistości dla większości stadionowych sprzedawców było. W bazarowym gąszczu wśród pstrokatych reklam trudno jednak było się przebić i wraz z upadkiem stadionowego jarmarku swój biznesowy żywot zakończyło wielu tamtejszych sprzedawców.

Stadionowa analogia doskonale wpisuje się we współczesną rzeczywistość niejednego krajowego biznesu, którego jedynym celem jest sprzedać, jednak często nie wiadomo, jak zrobić to dobrze. Okazuje się bowiem, że dzisiejszy klient nie jest już zainteresowany pstrokatą estetyką bazarową, a internetowa witryna zbudowana 20 lat temu mocno trąca myszką. Z odpowiedzią przyjść może rebranding, bo może to już najwyższa pora, aby się nad tym zagadnieniem pochylić.

Projektowanie graficzne
warszawski Bazar Rózyckiego

Rebranding vs Redesigning

Zanim jednak zdecydujemy się na kompleksowy rebranding musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście tego potrzebujemy, bo może wystarczy redesigning? Jak się okazuje, wbrew powszechnemu przekonaniu, oba te pojęcia niekoniecznie są ze sobą tożsame.

Rebranding jest procesem złożonym i czasochłonnym, bowiem może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Żeby nie komplikować proces rebrandingu można streścić w czterech punktach:

  1. Opracowanie nowej strategii marki
  2. Opracowanie identyfikacji wizualnej marki
  3. Wprowadzenie zmian we wszystkich kanałach komunikacji
  4. Pokazanie tych zmian zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz firmy

 

W praktyce w ramach rebrandingu oprócz zmiany logo można zmienić też ofertę, nazwę marki, slogan reklamowy czy grupę odbiorców. Najważniejszym celem rebrandingu jest niejako nadanie nowej tożsamości naszej marce, dotarcie do klienta w nowej odsłonie jednocześnie zachowując ciągłość dokonywanych zmian.

Redesigning to punkt drugi w naszym uproszczonym procesie rebrandingu. Używając bardziej zrozumiałych pojęć może on oznaczać po prostu przeprojektowanie, rewitalizację czy odświeżenie (lifting) naszego logo, czy identyfikacji wizualnej, tak aby była nowoczesna i spójna. W wielu przypadkach zabieg redesigningu może okazać się wystarczający, mniej czasochłonny i atrakcyjniejszy kosztowo.

Po co mi zmiana wizerunku

Coraz więcej kreatywnych przedsiębiorców wchodzi na rynek kusząc nie tylko ciekawą ofertą, ale też naprawdę imponująco stroną wizualną swojej marki. Dobrze wyglądające logo wpisujące się współczesne trendy, ładna kolorystyka, dobrze dobrane kroje pisma, czy też profesjonalnie przygotowane materiały do druku są wręcz niezbędne, jeśli chcemy pozostać konkurencyjni.

Pomyśl zatem, czego potrzebujesz. Stwórz listę elementów identyfikacji wizualne w Twojej firmie, które wymagają naprawy. Możesz zdecydować się na zabieg kompleksowy lub częściowy lifting. Cel jednak zawsze jest ten sam: sprzedawaj więcej, rób to dobrze i z klasą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *