Ile kosztuje profesjonalne logo i dlaczego musimy zapłacić za nie zdecydowanie więcej niż 50 złotych? Podobne pytania zadają sobie ci wszyscy, którzy po raz pierwszy mierzą się z tematem nowego logo dla swojej firmy, nie zawsze mając głęboką świadomość czym w rzeczywistości logo jest i dlaczego stanowi ono tak ważną część składową całej firmy.
Po co wogóle nowe logo?
Kiedy w 2015 roku Kancelaria Sejmu RP zaprezentowała swoje nowe logo wzbudziło ono ogromne kontrowersje. Przedmiotem tych kontrowersji nie był jednak kształt logo, lecz jego cena. Nowy znak graficzny Sejmu RP kosztował bowiem bagatela 12 tysięcy euro. W medialnym szumie wywołanym wspomnianą jakby się mogło wydawać astronomiczną sumą zapomniano, że cena ta obejmowała nie tylko te kilka kresek składających się na logo, ale całą identyfikację wizualną. Oczywiście wciąż otwartym pozostaje pytanie, czy twórca popularnego znaku „Solidarności” przyjmując zlecenie na nowe logo Sejmu wycenił je adekwatnie, jednak jeszcze ważniejszym pytaniem wydaje się inna kwestia, mianowicie po co w ogóle nowe logo?
Logo i identyfikacja wizualna
Jak już zauważyliśmy zazwyczaj wraz z logo projektowana jest także cała identyfikacja wizualna zapewniająca spójność marki. Z jakich elementów powinna składać się taka identyfikacja?
- Logo,
czyli unikalny (a przynajmniej taki w założeniu powinien być) znak graficzny, który jest integralną częścią tejże identyfikacji, a jego celem jest zapewnienie uzyskania przewagi nad konkurencją, tym bardziej, że konkurencja zamiast unikalnego logo może pochwalić się co najwyżej stockowym znakiem graficznym pobranym z Internetu, dokładnie takim, jakie posiada już wiele firm z branży
- Kolorystyka
Zapewniam, że działa ona nie tylko na kobiety. Mimo, iż nie zawsze jesteśmy tego świadomi, to kolory wywierają niezwykły wpływ na naszą psychikę, a nawet nastrój. Jedne kolory kojarzą nam się pozytywnie, inne przeciwnie. Nie bez powodu amerykańska firma Pantone specjalizująca się w przemyśle poligraficznym w swojej ofercie posiada ponad 2 tysiące różnych kolorów.
- Typografia,
czyli między innymi rodzaj fontu (czcionki), który jest standardem w całej firmie, ale też odstępy pomiędzy poszczególnymi znakami czy interlinia. Często zdarza się, że logo składa się wyłącznie z typografii, wówczas zazwyczaj firmy zamawiają projekt zestawu fontów stworzonych specjalnie dla tej organizacji.
Nawet jeśli z jakiegoś powodu zdecydowalibyśmy się tylko na samo logo, bez całej identyfikacji to proces ten wciąż pozostaje dość złożony i czasochłonny. Proces taki zakłada dogłębną analizę potrzeb klienta, gdzie grafik próbuje dowiedzieć się, jakie cele dzięki nowemu logo klient chce osiągnąć. Następnie trwają prace koncepcyjne i projektowe, później zazwyczaj konieczne są poprawki, a dopiero potem następuje finalizacja.
Co jest najważniejsze
Jak zatem widać, niezależnie od tego czy decydujemy się na pełną identyfikację wizualną, czy jedynie na logo to zawsze jest to proces złożony. Zatem ceny takich projektów też nie są wyssane z palca, ale co ważniejsze, pamiętajmy nie tylko ile płacimy, lecz co zyskujemy?
Dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna pozwala stworzyć taki wizerunek firmy, dzięki któremu zostanie zwiększony jej prestiż oraz pozycja na rynku. To z kolei przyciągnie nowych klientów, a na tym każdemu przedsiębiorcy najbardziej powinno zależeć.