freelancer

Czy można zostać freelancerem po 30-tce / 40-tce?

„Że nie podbijam karty na zakładzie o siódmej rano (…)”, czyli 5 mitów o pracy freelancera.

Czy freelancer nic nie robi?

Nawet średnio zorientowany amator kina wie, kto jest autorem powyższego cytatu. To oczywiście 49 letni nauczyciel języka polskiego, niejaki Adam Miauczyński. Bohater popularnego polskiego filmu, z racji wykonywanego zawodu, podobnie jak wielu freelancerów postrzegany jest jako tzw. „nierób”. Czy rzeczywiście praca, która nie jest obciążona sztywnymi godzinami od-do musi oznaczać nic nierobienie?

Mity w pracy freelancera

Weźmy tak z brzegu 5 przykładowych mitów (może być ich znacznie więcej) na temat pracy freelancera:

Mit 1: Praca freelancera to takie nieustające workation.

– Choć są freelancerzy, którzy pracują z różnych miejsc świata (niekiedy bardzo atrakcyjnych) to jednak zawsze będzie to praca kosztująca czas i energię. A po ciężkim dniu nie zawsze jest ochota na spacer po plaży.

Mit 2: Freelancer zawsze decyduje o swoich godzinach pracy.

– Czasami tak bywa, jednak nie zawsze. W rzeczywistości osoba pracująca na freelansie musi dostosować się do kalendarza swoich klientów, a ci niekiedy pracują dłużej niż do 5 po południu.

Mit 3: Freelancer nie ma nikogo nad sobą.

– Formalnie wszystko się zgadza, freelance to taka praca bez szefa, z małym wyjątkiem: faktycznym pracodawcą dla freelancera są jego klienci. Bywa, iż są bardziej wymagający niż szef na etacie.

Mit 4: Praca freelancera jest zawsze kreatywna.

– Oj nie, naprawdę nie. Nawet grafik komputerowy, który wydawałoby się z natury tworzy rzeczy kreatywne, niekiedy wykonuje też techniczne i powtarzalne zadania. Więc różnie z tym bywa.

Mit 5: Freelancerzy zarabiają dużo pieniędzy, pracując tylko kilka godzin dziennie.

– Chociaż niektórzy freelancerzy mogą zarabiać dobrze, nie jest to reguła. Zarobki zależą od wielu czynników, takich jak specjalizacja, umiejętności, doświadczenie oraz jakość i ilość wykonywanych projektów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *